W życie weszła zmiana Regulaminu Pracy, której celem jest zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa człowieka na terenie zakładu pracy, jak i zabezpieczenia mienia pracodawcy.
Celem jest również dostosowanie zapisów Regulaminu Pracy do aktualnego stanu prawnego związanego z RODO (przykładem może być monitoring komputerów, który funkcjonuje już od dawna, a pracownicy są o tym informowani przy każdym zalogowaniu się do komputera).
Pracownicy zachowują pełne i niepodważalne prawo do prywatności.
Pełne brzmienie nowych zapisów Regulaminu Pracy
W Regulaminie Pracy § 36 otrzymuje następujące brzmienie:
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, ochrony mienia oraz zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić Pracodawcę na szkodę, Pracodawca prowadzi na terenie zakładu pracy monitoring wideo.
- Monitoring nie obejmuje hal produkcyjnych (z wyłączeniem ciągów komunikacyjnych), stołówek (z wyłączeniem kas fiskalnych), szatni i sanitariatów, miejsc wyznaczonych do palenia tytoniu, czytników RCP oraz pomieszczeń związkowych.
- Pracodawca ma prawo przechowywać nagrania monitoringu wideo przez okres jednego miesiąca od dnia nagrania. W przypadku, w którym nagrania z monitoringu stanowią dowód w postępowaniu prowadzonym na podstawie prawa lub Pracodawca powziął wiadomość, iż mogą one stanowić dowód w postępowaniu, termin określony powyżej ulega przedłużeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
- Dostęp do nagrań z monitoringu mają wyłącznie osoby upoważnione przez Zarząd oraz osoby, których nagranie bezpośrednio dotyczy, a także Społeczni Inspektorzy Pracy.
W Regulaminie Pracy dodaje się § 36a o następującej treści:
- W celu zapewnienia organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy, Pracodawca może prowadzić kontrolę służbowej poczty elektronicznej pracowników (monitoring poczty elektronicznej) oraz służbowej przeglądarki internetowej (monitoring przeglądarki internetowej).
- Monitoring poczty elektronicznej oraz przeglądarki internetowej nie mogą naruszać tajemnicy korespondencji oraz innych dóbr osobistych pracownika.
W razie pojawienia się ewentualnych pytań lub wątpliwości, prosimy- piszcie do nas, nawet anonimowo i wrzucajcie do skrzynek "Ludzie Nexteera".