W świetle wydarzeń, które miały ostatnio miejsce na terenie zakładu w Tychach, zarząd i dyrekcja Nexteer Automotive przypominają o zasadach: „zero tolerancji dla narkotyków” i „zero tolerancji dla alkoholu” oraz o czynnościach, które podejmuje pracodawca, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom Nexteer.
Przykładowy przebieg wydarzeń
- Na terenie zakładu znajdują się podejrzane substancje – każdy pracownik, który ma wiedzę na ten temat powinien zgłosić to przełożonemu.
- Pracodawca ma obowiązek zgłosić to zdarzenie policji. W razie ustalenia, że są to substancje niedozwolone – narkotyki, policja będzie badać sprawę dalej. Pracodawca musi współpracować z policją w pełnym zakresie, m. in. przejrzeć i udostępnić monitoring, wskazać osoby, które mogą być zamieszane w sprawę.
- Jeśli przykładowo razem z narkotykami znajdzie się lista osób, które potencjalnie może być listą klientów osoby handlującej narkotykami, policja może podjąć dalsze działania, aby ustalić ich tożsamość.
- Pracownicy, którzy posiadają jakąkolwiek wiedzę na ten temat powinni skontaktować się z pracodawcą lub z komendą policji prowadzącą sprawę.
- W razie ustalenia, że narkotyki na teren zakładu pracy wniósł któryś z pracowników, jest to oczywiście na tyle ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych (a dodatkowo także przestępstwo), że uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.
- Gdyby był to pracownik reprezentowany przez związek lub objęty szczególną ochroną, pracodawca musiałby skonsultować rozwiązanie z nim umowy lub uzyskać na to zgodę.
- Sprzeciwianie się przez związek zawodowy rozwiązaniu umowy z pracownikiem w takiej sytuacji byłoby jednak absurdalne i godziłoby w interesy innych pracowników, które przecież związek także musi mieć na uwadze.
- Gdyby nawet związek zawodowy zdecydował się na tak absurdalne stanowisko i stanięcie po stronie osoby, która wnosi, posiada, spożywa czy też handluje narkotykami na terenie zakładu, pracodawca będzie uprawniony do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia nawet bez akceptacji ze strony związku.
- Przypominamy, że w Nexteer Automotive obowiązują wewnętrzne procedury bezpieczeństwa, które mają uniemożliwić wystąpienie takich zdarzeń.
Stanowisko firmy
Nexteer Automotive prowadzi politykę "zero tolerancji dla narkotyków". Oznacza to, że wszelkie incydenty związane z zażywaniem oraz dystrybucją środków niedozwolonych na terenie zakładów będą surowo karane. Podobne sytuacje zagrażają bezpieczeństwu wszystkich pracowników Nexteer i stanowią ryzyko bezpośredniej utraty życia i zdrowia zarówno w wymiarze fizycznym, jak i społecznym.
Prosimy o niezwłoczne powiadomienie bezpośredniego przełożonego oraz HR Managera w przypadku osoby wykonującej pracę, co do której występuje uzasadnione podejrzenie bycia pod wpływem narkotyków. Szybka reakcja może uratować życie i zdrowie nie tylko tego pracownika, ale również pozostałych osób w jego otoczeniu- szczególnie na linii produkcyjnej.
Przykładowe objawy używania substancji psychoaktywnych (za Krajowym Biurem Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii):
- zmiana wyglądu (zaniedbanie w wyglądzie, higienie osobistej, sposobie poruszania się, mówienia itp.)
- charakterystyczny zapach wydychanego powietrza, włosów, ubrania
- drżenie rąk
- widoczny spadek energii
- gorsze zapamiętywanie, trudności w koncentracji
- przyśpieszony tok myślenia, gonitwa myśli, mowa bełkotliwa, niewyraźna
- napady śmiechu
- drażliwość, agresywne wypowiedzi
- przekrwienie spojówek, obrzęk powiek
- obrzęk dłoni, podudzi
- zaburzenia równowagi
- pobudzenie ruchowe
- powolny chód
- przebarwienia (brązowe plamy na palcach), wzmożona potliwość
Pomoc na wyciągnięcie ręki
Jeżeli wśród pracowników są osoby, które czują, że ten problem może dotyczyć ich lub ich bliskich, ewentualnie znajomych, w każdej chwili jako pracownik Nexteer mogą skorzystać z profesjonalnego, bezpłatnego, anonimowego wsparcia psychologicznego.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ ZE WSPARCIA?
Wszyscy pracownicy NEXTEER, niezależnie od pełnionej funkcji i zajmowanego stanowiska. Rodziny pracowników NEXTEER, w tym dzieci (osoby niepełnoletnie) po wcześniejszym wyrażeniu zgody przez Rodzica/Opiekuna.
KTO UDZIELA WSPARCIA?
Sprawdzony przez nas w przeszłości rzetelny partner firma METRUM, zatrudniająca psychologów i terapeutów z ponad 20 letnim doświadczeniem w pracy z ludźmi:
Linia jest czynna od godz. 8:00 do godz. 17:00 - od poniedziałku do piątku pod numerem 601 531 256.
Jeżeli dalej występuje obawa dot. kontaktu w obrębie firmy, można skorzystać z niezależnych telefonów zaufania lub placówek specjalistycznych
801 199 990 Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki — Narkomania
800 120 289 Infolinia Stowarzyszenia KARAN
22 823 65 31 Telefon Zaufania Uzależnień Stowarzyszenia „Monar”
801 889 880 Telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych i ich bliskich
Tyskie instytucje: